Szyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób są zbudowane oraz jak działają.
Szyna prądowa to rodzaj niewielkiej listwy z cienkimi stykami łączeniowymi. Najmniejsze szyny łączeniowe mają dwanaście styków. Ponieważ niektóre z nich z wyglądu przypominają grzebienie, określa się je również mianem „grzebieniowych”. Oprócz szyn grzebieniowych wyróżniamy jeszcze dwa typy tych elementów: szyny łączeniowe sztyftowe ze stykami podobnymi do sztyftów bądź wydłużonych prętów oraz szyny łączeniowe widełkowe z miedzianymi stykami, którym nadaje się kształt widełek. Jeżeli szyna prądowa ma zbyt wiele wypustek, można ją skrócić za pomocą szlifierki kątowej lub brzeszczota, by pasowała do naszych potrzeb.
Szyny łączeniowe służą do doprowadzenia prądu elektrycznego do różnych odbiorników znajdujących się w pomieszczeniu lub budynku. Rozmieszczają one aparaty modułowe w rozdzielnicy w taki sposób, by ograniczyć korzystanie ze zbyt dużej ilości przewodów, które plączą się między sobą. Zakup odpowiedniej szyny prądowej zapobiega również konieczności ręcznego wykonywania mostków przy użyciu końcówek tulejowych oraz kabli.
Dodatkową zaletą szyn łączeniowych jest to, że dzięki zachowaniu większej przejrzystości układu elektrycznego łatwiej jest odnaleźć miejsce awarii podczas czynności naprawczych. Szyny prądowe są więc bardzo praktycznym produktem, który jest często wykorzystywany przez monterów instalacji elektrycznych. Jednocześnie warto pamiętać, że wbrew obiegowej opinii szyny prądowe nie są przeznaczone do mocowania aparatury elektrycznej w rozdzielnicy.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejPółprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…
Czytaj więcejAby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…
Czytaj więcejW ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, które mogą być wykorzystane również w hutnictwie i odlewnictwie. Są to między innymi baterie litowo-jonowe, ogniwa paliwowe oraz…
Czytaj więcej