Budowa i działanie szyn prądowych

Szyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób są zbudowane oraz jak działają.

Jak wygląda szyna łączeniowa?

Szyna prądowa to rodzaj niewielkiej listwy z cienkimi stykami łączeniowymi. Najmniejsze szyny łączeniowe mają dwanaście styków. Ponieważ niektóre z nich z wyglądu przypominają grzebienie, określa się je również mianem „grzebieniowych”. Oprócz szyn grzebieniowych wyróżniamy jeszcze dwa typy tych elementów: szyny łączeniowe sztyftowe ze stykami podobnymi do sztyftów bądź wydłużonych prętów oraz szyny łączeniowe widełkowe z miedzianymi stykami, którym nadaje się kształt widełek. Jeżeli szyna prądowa ma zbyt wiele wypustek, można ją skrócić za pomocą szlifierki kątowej lub brzeszczota, by pasowała do naszych potrzeb.

Przeznaczenie, zalety i działanie szyn łączeniowych

Szyny łączeniowe służą do doprowadzenia prądu elektrycznego do różnych odbiorników znajdujących się w pomieszczeniu lub budynku. Rozmieszczają one aparaty modułowe w rozdzielnicy w taki sposób, by ograniczyć korzystanie ze zbyt dużej ilości przewodów, które plączą się między sobą. Zakup odpowiedniej szyny prądowej zapobiega również konieczności ręcznego wykonywania mostków przy użyciu końcówek tulejowych oraz kabli.

Dodatkową zaletą szyn łączeniowych jest to, że dzięki zachowaniu większej przejrzystości układu elektrycznego łatwiej jest odnaleźć miejsce awarii podczas czynności naprawczych. Szyny prądowe są więc bardzo praktycznym produktem, który jest często wykorzystywany przez monterów instalacji elektrycznych. Jednocześnie warto pamiętać, że wbrew obiegowej opinii szyny prądowe nie są przeznaczone do mocowania aparatury elektrycznej w rozdzielnicy.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Rodzaje łączników energoelektronicznych

markel 01 czerwca 2024

Łączniki energoelektroniczne odgrywają kluczową rolę w przemyśle elektronicznym, zapewniając niezawodne i wydajne połączenia między różnymi komponentami elektronicznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łączników?

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej