Magazynowanie energii staje się jedną z kluczowych technologii dających korzyści wynikające z możliwości gromadzenia i wykorzystania energii. Systemy modułowe kompatybilne z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe dają więcej możliwości dopasowania parametrów eksploatacyjnych do potrzeb użytkowników. Na jakiej zasadzie działają modułowe magazyny energii? Gdzie można je wykorzystać i jakie korzyści płyną z ich zastosowania?
Energia magazynowana w bateriach wykorzystywana jest w celu stabilizacji sieci zasilania prądu stałego lub przemiennego. Przekształtnik modułu integruje obwody prądu stałego DC i prądu przemiennego AC, co umożliwia dwukierunkowy przepływ energii przy zachowaniu separacji galwanicznej. Modułowe magazyny energii kontrolują jej przepływ i kompensują obciążenia, zapewniając stały poziom wydajności podczas przepływu energii między baterią z magazynu, siecią zasilania i OZE. Specjalne sterowniki nadzorujące przepływ energii są kompatybilne z układem sterowania, dzięki czemu optymalizują koszty zużycia energii całego systemu.
Magazyn energii składa się z modułów bateryjnych, dwukierunkowego przetwarzania energii prądu stałego DC-DC oraz dwukierunkowego przetwarzania energii z zapewnieniem separacji galwanicznej prądu przemiennego i stałego AC-DC. Dzięki modułowej budowie magazyn energii można dowolnie skomponować, tworząc zwartą konstrukcję, odpowiednią dla budynków mieszkalnych, hal produkcyjnych, obiektów użyteczności publicznej, a nawet w przestrzeni otwartej.
Magazyn energii wyposażony w moduły optymalizuje poziom energii. Jeśli w systemie istnieją problemy z utrzymaniem wysokich parametrów jakości sieci energetycznej, zastosowanie modułów stabilizujących pozwoli na wyrównanie poziomu przepływającej energii i wynikające z tego oszczędności. Mając do dyspozycji odnawialne źródła energii skojarzone z magazynem, niezależnie od okresowego zapotrzebowania, możliwe jest przekierowanie energii do magazynu i wykorzystanie go w późniejszym czasie bez ryzyka strat energii.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejElementy i części aluminiowe wykorzystywane w energoelektronice są często poddawane obróbce mechanicznej. To pozwala nadać im odpowiedni kształt, fakturę czy gładkość. Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej…
Czytaj więcejSzafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby…
Czytaj więcejSzyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób…
Czytaj więcej