Czym charakteryzują się modułowe magazyny energii?

Magazynowanie energii staje się jedną z kluczowych technologii dających korzyści wynikające z możliwości gromadzenia i wykorzystania energii. Systemy modułowe kompatybilne z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe dają więcej możliwości dopasowania parametrów eksploatacyjnych do potrzeb użytkowników. Na jakiej zasadzie działają modułowe magazyny energii? Gdzie można je wykorzystać i jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

W jakim celu stosuje się modułowe magazyny energii?

Energia magazynowana w bateriach wykorzystywana jest w celu stabilizacji sieci zasilania prądu stałego lub przemiennego. Przekształtnik modułu integruje obwody prądu stałego DC i prądu przemiennego AC, co umożliwia dwukierunkowy przepływ energii przy zachowaniu separacji galwanicznej. Modułowe magazyny energii kontrolują jej przepływ i kompensują obciążenia, zapewniając stały poziom wydajności podczas przepływu energii między baterią z magazynu, siecią zasilania i OZE. Specjalne sterowniki nadzorujące przepływ energii są kompatybilne z układem sterowania, dzięki czemu optymalizują koszty zużycia energii całego systemu.

Zastosowanie modułowych magazynów energii

Magazyn energii składa się z modułów bateryjnych, dwukierunkowego przetwarzania energii prądu stałego DC-DC oraz dwukierunkowego przetwarzania energii z zapewnieniem separacji galwanicznej prądu przemiennego i stałego AC-DC. Dzięki modułowej budowie magazyn energii można dowolnie skomponować, tworząc zwartą konstrukcję, odpowiednią dla budynków mieszkalnych, hal produkcyjnych, obiektów użyteczności publicznej, a nawet w przestrzeni otwartej.

Optymalizacja zużycia energii

Magazyn energii wyposażony w moduły optymalizuje poziom energii. Jeśli w systemie istnieją problemy z utrzymaniem wysokich parametrów jakości sieci energetycznej, zastosowanie modułów stabilizujących pozwoli na wyrównanie poziomu przepływającej energii i wynikające z tego oszczędności. Mając do dyspozycji odnawialne źródła energii skojarzone z magazynem, niezależnie od okresowego zapotrzebowania, możliwe jest przekierowanie energii do magazynu i wykorzystanie go w późniejszym czasie bez ryzyka strat energii.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Charakterystyka radiatorów chłodzonych cieczą

markel 29 maja 2023

Radiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy…

Czytaj więcej

Różnice między chłodzeniem cieczą a powietrzem

markel 06 kwietnia 2023

Urządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa…

Czytaj więcej

Jak wygląda stosowanie systemów magazynowania w inteligentnej sieci elektroenergetycznej?

markel 14 marca 2023

Systemy służące do magazynowania energii, tak zwane magazyny energii, są nieodzownymi elementami współczesnych sieci elektroenergetycznych ze zmiennymi poziomami zasilania. Pełnią bardzo istotną rolę w inteligentnych sieciach…

Czytaj więcej