Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej nabiera coraz większego tempa, magazyny energii stanowią istotny element przyszłości energetyki.

Rola magazynów energii w systemach energetycznych

Działanie magazynów energii polega na gromadzeniu nadmiaru wyprodukowanej energii w okresach jej niskiego zużycia oraz oddawaniu jej do sieci w momentach wzrostu zapotrzebowania. W ten sposób pozwalają na wykorzystanie pełnego potencjału odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna czy wiatrowa, które charakteryzują się zmienną i nieprzewidywalną produkcją.

Oferowany przez nas system magazynowania energii, oparty o działanie modułowych stojaków bateryjnych, pomaga w stabilizowaniu parametrów sieci oraz wyrównywaniu obciążenia faz. Magazyny energii umożliwiają optymalne i maksymalne wykorzystanie OZE oraz zachowanie stabilności pracy instalacji fotowoltaicznych czy wiatrowych. 

Przyszłość magazynowania energii w Polsce

Również w Polsce rola magazynów energii stale się zwiększa, zwłaszcza w kontekście rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym kraju. Zauważalny jest wyraźny wzrost inwestycji w polskim sektorze OZE, a co za tym idzie projektów, w których magazyny energii są stosowane. 

Wiele polskich strategicznych przedsiębiorstw energetycznych, takich jak Polska Grupa Energetyczna czy Enea, inwestuje w rozwój magazynów energii oraz współpracuje z producentami energoelektroniki w celu opracowania nowoczesnych rozwiązań. Ponadto, w ostatnich latach wprowadzono szereg zmian legislacyjnych mających na celu ułatwienie rozwoju magazynów energii oraz promowanie odnawialnych źródeł energii. To wszystko wróży dobrze na przyszłość i powinno spowodować, że rola magazynów energii w gospodarce będzie rosnąć. 

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej