Szafy elektryczne konstruuje się z materiałów wysokiej wytrzymałości i trwałości w celu zapewnienia im parametrów, dzięki którym będą w stanie współpracować z instalacją osiągającą moc nawet kilkunastu tysięcy amperów. Wartości te, zobowiązania producentów oraz instrukcje dotyczące montażu regulują normy ujęte w dyrektywach opracowanych i zatwierdzonych przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Jak powinna wyglądać obudowa rozdzielnicy i jak przebiega proces montażu szaf sterowniczych?
Prefabrykacja rozdzielnicy realizowana jest w kilku etapach. Pierwszy z nich to montaż obudowy i akcesoriów oraz wykonanie otworowania pod elementy takie jak przyciski i panele operatorskie. Na początku należy przygotować cokół szafy sterowniczej, łącząc go za pomocą śrub, a następnie zamontować go do podłogi szafy. Kolejnym etapem jest zamontowanie wsporników pionowych, przykręcenie dachu i zaczepienie ślizgacza na płycie podłogowej. Ostatnim etapem montażu konstrukcji szafy elektrycznej jest zamocowanie ścian i paneli bocznych oraz drzwi. Gdy obudowa jest już gotowa, należy przystąpić do podłączenia aparatury instalacji elektrycznej.
Kolejny krok w montażu szaf elektrycznych to instalacja koryt kablowych oraz aparatów łączeniowych na płycie montażowej. Następnie w oparciu o schemat instalacji elektrycznej zaprojektowanej zgodnie z dyrektywami 2006/42/WE, 2014/30/EU oraz 2014/35/EU, wykonywane są połączenie pomiędzy poszczególnymi elementami. Przewody i aparaty zostają oznaczone zgodnie z dokumentacją, aby możliwa była ich szybka identyfikacja np. w przypadku awarii urządzenia czy instalacji, którą zasila. Montowane jest między innymi uziemienie w postaci linek uziemiających, ogranicznik przepięć, złączki, rozłącznik, blok rozdzielczy, rozdział sieci. Zasilania są sznurowane i porządkowane, a przewody ochronne spięte i połączone z zabezpieczeniami. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie testów i sprawdzenie prawidłowości działania.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejDioda lawinowa to specjalny rodzaj diody półprzewodnikowej, która została stworzona do pracy w tzw. trybie lawinowym. Dzięki unikalnym właściwościom, diody te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach…
Czytaj więcejPółprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…
Czytaj więcejAby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…
Czytaj więcej