Jak przebiega montaż szaf elektrycznych? Etapy działania

Szafy elektryczne konstruuje się z materiałów wysokiej wytrzymałości i trwałości w celu zapewnienia im parametrów, dzięki którym będą w stanie współpracować z instalacją osiągającą moc nawet kilkunastu tysięcy amperów. Wartości te, zobowiązania producentów oraz instrukcje dotyczące montażu regulują normy ujęte w dyrektywach opracowanych i zatwierdzonych przez Radę Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Jak powinna wyglądać obudowa rozdzielnicy i jak przebiega proces montażu szaf sterowniczych?

Montaż obudowy szafy rozdzielczej

Prefabrykacja rozdzielnicy realizowana jest w kilku etapach. Pierwszy z nich to montaż obudowy i akcesoriów oraz wykonanie otworowania pod elementy takie jak przyciski i panele operatorskie. Na początku należy przygotować cokół szafy sterowniczej, łącząc go za pomocą śrub, a następnie zamontować go do podłogi szafy. Kolejnym etapem jest zamontowanie wsporników pionowych, przykręcenie dachu i zaczepienie ślizgacza na płycie podłogowej. Ostatnim etapem montażu konstrukcji szafy elektrycznej jest zamocowanie ścian i paneli bocznych oraz drzwi. Gdy obudowa jest już gotowa, należy przystąpić do podłączenia aparatury instalacji elektrycznej.

Proces podłączenia instalacji

Kolejny krok w montażu szaf elektrycznych to instalacja koryt kablowych oraz aparatów łączeniowych na płycie montażowej. Następnie w oparciu o schemat instalacji elektrycznej zaprojektowanej zgodnie z dyrektywami 2006/42/WE, 2014/30/EU oraz 2014/35/EU, wykonywane są połączenie pomiędzy poszczególnymi elementami. Przewody i aparaty zostają oznaczone zgodnie z dokumentacją, aby możliwa była ich szybka identyfikacja np. w przypadku awarii urządzenia czy instalacji, którą zasila. Montowane jest między innymi uziemienie w postaci linek uziemiających, ogranicznik przepięć, złączki, rozłącznik, blok rozdzielczy, rozdział sieci. Zasilania są sznurowane i porządkowane, a przewody ochronne spięte i połączone z zabezpieczeniami. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie testów i sprawdzenie prawidłowości działania.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej

Na czym polega frezowanie CNC?

markel 04 stycznia 2024

Frezowanie CNC to innowacyjna i nowoczesna metoda obróbki skrawaniem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega i jakie znajduje zastosowanie w przemyśle oraz branży elektroenergetycznej.  Czym jest frezowanie…

Czytaj więcej