Jakie normy muszą spełniać szafy rozdzielcze?

Szafy rozdzielcze są nieodłącznym elementem systemów energetyki i automatyki wykorzystywanym do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych. Jakie przepisy i wymogi powinny spełniać, by działać prawidłowo i bezpiecznie? W dzisiejszym artykule opowiemy o przepisach regulujących zasady produkcji i montażu rozdzielnic. Wyjaśnimy również, gdzie stosowane są szafy rozdzielcze.

Do czego służy szafa rozdzielcza?

Rozdzielnice elektryczne służą do rozdzielania, przetwarzania i przesyły energii elektrycznej. Ich dodatkowe funkcje to także regulowanie parametrów energii elektrycznej, zarządzanie pracą urządzeń z wykorzystaniem styczników i przekaźników, a także ochrona przed porażeniem prądem osobom korzystającym z instalacji elektrycznej. Szafa rozdzielcza, to obok rozdzielnic tablicowych i skrzynkowych, jeden z rodzajów rozdzielnic.

Działanie i normy szaf rozdzielczych

Dzięki dużym rozmiarom i specjalnej konstrukcji, szafy rozdzielcze przeznaczone są przede wszystkim do montażu w zakładach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie instalacja osiąga bardzo duże wartości prądu sięgające nawet do kilku tysięcy amperów. W jednym zakładzie spręża się kilka szaf w skrzynki zbiorcze.

Konstrukcja szaf sterowniczych określona jest w przepisach ustalonych przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczące budowy szaf rozdzielczych ujęto w:

  • Dyrektywie maszynowej 2006/42/WE – wskazującej działania na etapie projektowania. Szafy rozdzielcze należy konstruować z trwałych i odpornych na przeciążenia materiałów z uwzględnieniem łatwego dostępu do wszystkich sterowników i ich połączeń.
  • Dyrektywie kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/EU – nakazująca, by szafa rozdzielcza była odporna na działanie fal elektromagnetycznych.
  • Dyrektywie niskonapięciowego sprzętu elektrycznego 2014/35/EU – przepisy narzucają konieczność dołączenia informacji dotyczących bezpiecznego użytkowania i zapewnienia środków ochrony przed zagrożeniami, które może wywołać urządzenie. Producent jest zobowiązany do umieszczenia na urządzeniu deklaracji zgodności WE z powyższymi dyrektywami.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej