Jakie normy muszą spełniać szafy rozdzielcze?

Szafy rozdzielcze są nieodłącznym elementem systemów energetyki i automatyki wykorzystywanym do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych. Jakie przepisy i wymogi powinny spełniać, by działać prawidłowo i bezpiecznie? W dzisiejszym artykule opowiemy o przepisach regulujących zasady produkcji i montażu rozdzielnic. Wyjaśnimy również, gdzie stosowane są szafy rozdzielcze.

Do czego służy szafa rozdzielcza?

Rozdzielnice elektryczne służą do rozdzielania, przetwarzania i przesyły energii elektrycznej. Ich dodatkowe funkcje to także regulowanie parametrów energii elektrycznej, zarządzanie pracą urządzeń z wykorzystaniem styczników i przekaźników, a także ochrona przed porażeniem prądem osobom korzystającym z instalacji elektrycznej. Szafa rozdzielcza, to obok rozdzielnic tablicowych i skrzynkowych, jeden z rodzajów rozdzielnic.

Działanie i normy szaf rozdzielczych

Dzięki dużym rozmiarom i specjalnej konstrukcji, szafy rozdzielcze przeznaczone są przede wszystkim do montażu w zakładach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie instalacja osiąga bardzo duże wartości prądu sięgające nawet do kilku tysięcy amperów. W jednym zakładzie spręża się kilka szaf w skrzynki zbiorcze.

Konstrukcja szaf sterowniczych określona jest w przepisach ustalonych przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczące budowy szaf rozdzielczych ujęto w:

  • Dyrektywie maszynowej 2006/42/WE – wskazującej działania na etapie projektowania. Szafy rozdzielcze należy konstruować z trwałych i odpornych na przeciążenia materiałów z uwzględnieniem łatwego dostępu do wszystkich sterowników i ich połączeń.
  • Dyrektywie kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/EU – nakazująca, by szafa rozdzielcza była odporna na działanie fal elektromagnetycznych.
  • Dyrektywie niskonapięciowego sprzętu elektrycznego 2014/35/EU – przepisy narzucają konieczność dołączenia informacji dotyczących bezpiecznego użytkowania i zapewnienia środków ochrony przed zagrożeniami, które może wywołać urządzenie. Producent jest zobowiązany do umieszczenia na urządzeniu deklaracji zgodności WE z powyższymi dyrektywami.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Do czego służą przekształtniki energoelektroniczne?

markel 07 kwietnia 2022

Energoelektronika, nazywana również elektroniką przemysłową lub elektroniką mocy należy do jednej z gałęzi elektroniki. Głównym tematem tej dziedziny są urządzenia z układami elektronicznymi o dużej mocy,…

Czytaj więcej

Czym są płytki PCB i jak wygląda ich testowanie?

markel 17 marca 2022

Płytki PCB stanowią nieodłączny element różnego rodzaju podzespołów elektronicznych. Wyjaśniamy, czym są, czemu dokładnie służą, po co należy je testować i jak te testy wyglądają.

Czytaj więcej

Metody obróbki radiatorów

markel 24 lutego 2022

Radiator służy do odprowadzania nadmiaru ciepła z podzespołów i urządzeń elektronicznych. Zanim jednak trafi on do użytku, musi być poddany profesjonalnej obróbce. Opisujemy najczęściej stosowane metody…

Czytaj więcej