Jakie normy muszą spełniać szafy rozdzielcze?

Szafy rozdzielcze są nieodłącznym elementem systemów energetyki i automatyki wykorzystywanym do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych. Jakie przepisy i wymogi powinny spełniać, by działać prawidłowo i bezpiecznie? W dzisiejszym artykule opowiemy o przepisach regulujących zasady produkcji i montażu rozdzielnic. Wyjaśnimy również, gdzie stosowane są szafy rozdzielcze.

Do czego służy szafa rozdzielcza?

Rozdzielnice elektryczne służą do rozdzielania, przetwarzania i przesyły energii elektrycznej. Ich dodatkowe funkcje to także regulowanie parametrów energii elektrycznej, zarządzanie pracą urządzeń z wykorzystaniem styczników i przekaźników, a także ochrona przed porażeniem prądem osobom korzystającym z instalacji elektrycznej. Szafa rozdzielcza, to obok rozdzielnic tablicowych i skrzynkowych, jeden z rodzajów rozdzielnic.

Działanie i normy szaf rozdzielczych

Dzięki dużym rozmiarom i specjalnej konstrukcji, szafy rozdzielcze przeznaczone są przede wszystkim do montażu w zakładach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie instalacja osiąga bardzo duże wartości prądu sięgające nawet do kilku tysięcy amperów. W jednym zakładzie spręża się kilka szaf w skrzynki zbiorcze.

Konstrukcja szaf sterowniczych określona jest w przepisach ustalonych przez Parlament Europejski oraz Radę Unii Europejskiej. Wytyczne dotyczące budowy szaf rozdzielczych ujęto w:

  • Dyrektywie maszynowej 2006/42/WE – wskazującej działania na etapie projektowania. Szafy rozdzielcze należy konstruować z trwałych i odpornych na przeciążenia materiałów z uwzględnieniem łatwego dostępu do wszystkich sterowników i ich połączeń.
  • Dyrektywie kompatybilności elektromagnetycznej 2014/30/EU – nakazująca, by szafa rozdzielcza była odporna na działanie fal elektromagnetycznych.
  • Dyrektywie niskonapięciowego sprzętu elektrycznego 2014/35/EU – przepisy narzucają konieczność dołączenia informacji dotyczących bezpiecznego użytkowania i zapewnienia środków ochrony przed zagrożeniami, które może wywołać urządzenie. Producent jest zobowiązany do umieszczenia na urządzeniu deklaracji zgodności WE z powyższymi dyrektywami.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej