Na czym polega obróbka mechaniczna aluminium?

Elementy i części aluminiowe wykorzystywane w energoelektronice są często poddawane obróbce mechanicznej. To pozwala nadać im odpowiedni kształt, fakturę czy gładkość. Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej aluminium i czym się różni obrabianie CNC od zwykłego?

Na czym polega obróbka CNC?

Obróbkę mechaniczną CNC elementów aluminiowych wykonuje się na specjalnych obrabiarkach sterowanych przez mikrokomputery. Ta nowoczesna technologia pozwala na uzyskanie o wiele większej precyzji obrabiania niż konwencjonalna obróbka mechaniczna, mimo że obydwie metody opierają się na działaniu narzędzia skrawającego. Jednak tu operator nie musi mieć styczności z narzędziem, a jego rola polega na naniesieniu zmian w ustawieniach programu sterującego.

Rodzaje obróbki CNC aluminium

Jedną z najczęściej stosowanych metod obróbki mechanicznej aluminium jest frezowanie. Prawidłowo przeprowadzone frezowanie CNC umożliwia uzyskanie skomplikowanych geometrycznie kształtów aluminiowych części. Aluminium jest jednak dość specyficznym materiałem od obróbki ze względu na swoją elastyczność i miękkość, dlatego należy odpowiednio dobrać frez, żeby nie uszkodzić obrabianego elementu.

Aluminium poddaje się też często toczeniu i gwintowaniu CNC polegającego na obrabianiu i tworzeniu gwintów wewnątrz oraz na zewnątrz metalowego produktu. Z kolei toczenie CNC jest rodzajem obróbki, w której zaprogramowane narzędzie skrawające oddziela warstwę materiału od zamontowanego przedmiotu. Jego celem jest wytworzenie przedmiotu o pożądanym wymiarze i kształcie. Ponieważ aluminium jest miękkie, toczenie tego surowca odznacza się wysoką wydajnością, bo nie stawia on dużych oporów. Powierzchnie aluminiowe są też szczotkowane, co pozwala na nadanie im regularnych rys, a także szkiełkowane, żeby wygładzić obrabiany materiał.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej