Podstawowe komponenty wykorzystywane w energoelektronice

Energoelektronika to prężnie rozwijający się sektor elektroniki o dużej mocy. Coraz większa liczba systemów, które swoje działanie opierają o pobór dużej mocy, sprawia, że powstaje coraz więcej podzespołów usprawniających i optymalizujących przepływy i sterowanie energią. Jakie komponenty wykorzystuje się w energoelektronice? Do czego służą i jakie korzyści niosą?

Innowacyjność podzespołów dla energoelektroniki

Wysoka sprawność regulacji i konwersji energii, duża odporność na przeciążenia i niezawodność działania sieci energetycznej o dużej mocy bazuje na podzespołach, takich jak falowniki, przetwornice i konwertery, które mają dużą moc i jednocześnie niewielkie rozmiary. Dzięki temu z powodzeniem mogą być integrowane w maszynach i urządzeniach wymagających nie tylko urządzeń o odpowiednich parametrach technicznych, ale też dodatkowych, innowacyjnych funkcjach, takich jak możliwość zdalnego sterowania.

Jakie komponenty wykorzystuje się w energoelektronice?

Kluczowymi podzespołami energoelektroniki są półprzewodniki. Należą do nich diody i tranzystory, które dają większe możliwości scalania i równoległego łączenia bloków mocy. Ich sterowanie jest proste, a działanie sprawne. Oprócz wielu możliwości w zakresie sterowania, tranzystory pozwalają załączyć napięcie do obciążenia z kilohercową szybkością. Urządzenia cenione są za możliwość redukcji wielkości filtrów przeciwzakłóceniowych.

Napędy silników, czyli falowniki znajdują zastosowanie w maszynach przemysłowych, systemach klimatyzacji i urządzeniach wymagających regulacji obrotów, miękkiego rozruchu i zmiany kierunku wirowania. Z tego i innych powodów, takich jak możliwość osiągnięcia wysokiej sprawności energetycznej, falowniki z powodzeniem zastąpiły regulatory obrotowe w dużych maszynach przemysłowych, które wcześniej wymagały przełączanego uzwojenia.

Coraz częstsze inwestycje w źródła energii odnawialnej sprawiają, że podstawowym komponentem stają się magazyny energii składające się z akumulatorów pozwalających przechwycić nadwyżkę wytwarzanej mocy, a następnie wykorzystać ją w wybranym momencie.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Czym są diody lawinowe?

markel 01 października 2024

Dioda lawinowa to specjalny rodzaj diody półprzewodnikowej, która została stworzona do pracy w tzw. trybie lawinowym. Dzięki unikalnym właściwościom, diody te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach…

Czytaj więcej

Co zaliczamy do półprzewodnikowych elementów sterowalnych?

markel 02 września 2024

Półprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…

Czytaj więcej

Jak dostosować wiązki kablowe do indywidualnych wymagań?

markel 02 sierpnia 2024

Aby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…

Czytaj więcej