Energoelektronika to prężnie rozwijający się sektor elektroniki o dużej mocy. Coraz większa liczba systemów, które swoje działanie opierają o pobór dużej mocy, sprawia, że powstaje coraz więcej podzespołów usprawniających i optymalizujących przepływy i sterowanie energią. Jakie komponenty wykorzystuje się w energoelektronice? Do czego służą i jakie korzyści niosą?
Wysoka sprawność regulacji i konwersji energii, duża odporność na przeciążenia i niezawodność działania sieci energetycznej o dużej mocy bazuje na podzespołach, takich jak falowniki, przetwornice i konwertery, które mają dużą moc i jednocześnie niewielkie rozmiary. Dzięki temu z powodzeniem mogą być integrowane w maszynach i urządzeniach wymagających nie tylko urządzeń o odpowiednich parametrach technicznych, ale też dodatkowych, innowacyjnych funkcjach, takich jak możliwość zdalnego sterowania.
Kluczowymi podzespołami energoelektroniki są półprzewodniki. Należą do nich diody i tranzystory, które dają większe możliwości scalania i równoległego łączenia bloków mocy. Ich sterowanie jest proste, a działanie sprawne. Oprócz wielu możliwości w zakresie sterowania, tranzystory pozwalają załączyć napięcie do obciążenia z kilohercową szybkością. Urządzenia cenione są za możliwość redukcji wielkości filtrów przeciwzakłóceniowych.
Napędy silników, czyli falowniki znajdują zastosowanie w maszynach przemysłowych, systemach klimatyzacji i urządzeniach wymagających regulacji obrotów, miękkiego rozruchu i zmiany kierunku wirowania. Z tego i innych powodów, takich jak możliwość osiągnięcia wysokiej sprawności energetycznej, falowniki z powodzeniem zastąpiły regulatory obrotowe w dużych maszynach przemysłowych, które wcześniej wymagały przełączanego uzwojenia.
Coraz częstsze inwestycje w źródła energii odnawialnej sprawiają, że podstawowym komponentem stają się magazyny energii składające się z akumulatorów pozwalających przechwycić nadwyżkę wytwarzanej mocy, a następnie wykorzystać ją w wybranym momencie.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejSzafy rozdzielcze, nazywane też elektrycznymi, są niezbędnymi elementami każdej instalacji elektrycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Ich zadaniem jest ochrona układów elektrycznych o wysokiej…
Czytaj więcejWspółczesne technologie wciąż ewoluują, a kluczowym elementem tego postępu jest wykorzystywanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię opartą o związek chemiczny nazywany…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…
Czytaj więcej