Różnice między chłodzeniem cieczą a powietrzem

Urządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa ich rodzaje: chłodzenie cieczą i powietrzem. Jakie są różnice między nimi?

Chłodzenie powietrzem: najpopularniejsza metoda

Jednymi z urządzeń, w których montuje się elementy chłodzące są komputery. Nie byłyby one w stanie normalnie funkcjonować bez wydajnych i skutecznych systemów chłodzenia składających się z wentylatorów, cieczy czy radiatorów. Zarówno procesory, jak i karty graficzne potrzebują efektywnego chłodzenia.

Za najpopularniejszą metodę chłodzenia uchodzi ta, w której używa się powietrza. Jest ona oparta na pracy wentylatora i radiatora, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła i obniżanie temperatury wewnątrz urządzenia. Nazywana jest aktywną metodą chłodzenia, ponieważ opiera się nie tylko na radiatorach. A radiatory powietrzne dzielimy na pasywne i właśnie aktywne, czyli występujące wespół z wentylatorami. Stosowanie metody powietrznej zalecane jest w urządzeniach o umiarkowanej mocy, do których zaliczamy choćby zwyczajne komputery domowe.

Chłodzenie cieczą: do urządzeń o wysokiej mocy

Natomiast do urządzeń o wysokiej mocy, zmagających się z dużym obciążaniem, takich jak przetaktowane procesory, niezbędne jest użycie wydajniejszych systemów chłodzenia cieczą. Są to systemy odznaczające się znacznie wyższą wydajnością od układów chłodzenia powietrzem, choć zarazem kosztują więcej.

Ich praca polega na dostarczaniu płynów chłodzących do podzespołów. Niezwykle ważną częścią tych systemów są radiatory chłodzone cieczą pozwalające utrzymywać temperaturę na stałym, niskim poziomie. Zarówno radiatory powietrzne, jak i chłodzone cieczą zamówisz w naszym sklepie.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Czym są diody lawinowe?

markel 01 października 2024

Dioda lawinowa to specjalny rodzaj diody półprzewodnikowej, która została stworzona do pracy w tzw. trybie lawinowym. Dzięki unikalnym właściwościom, diody te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach…

Czytaj więcej

Co zaliczamy do półprzewodnikowych elementów sterowalnych?

markel 02 września 2024

Półprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…

Czytaj więcej

Jak dostosować wiązki kablowe do indywidualnych wymagań?

markel 02 sierpnia 2024

Aby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…

Czytaj więcej