Różnice między chłodzeniem cieczą a powietrzem

Urządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa ich rodzaje: chłodzenie cieczą i powietrzem. Jakie są różnice między nimi?

Chłodzenie powietrzem: najpopularniejsza metoda

Jednymi z urządzeń, w których montuje się elementy chłodzące są komputery. Nie byłyby one w stanie normalnie funkcjonować bez wydajnych i skutecznych systemów chłodzenia składających się z wentylatorów, cieczy czy radiatorów. Zarówno procesory, jak i karty graficzne potrzebują efektywnego chłodzenia.

Za najpopularniejszą metodę chłodzenia uchodzi ta, w której używa się powietrza. Jest ona oparta na pracy wentylatora i radiatora, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła i obniżanie temperatury wewnątrz urządzenia. Nazywana jest aktywną metodą chłodzenia, ponieważ opiera się nie tylko na radiatorach. A radiatory powietrzne dzielimy na pasywne i właśnie aktywne, czyli występujące wespół z wentylatorami. Stosowanie metody powietrznej zalecane jest w urządzeniach o umiarkowanej mocy, do których zaliczamy choćby zwyczajne komputery domowe.

Chłodzenie cieczą: do urządzeń o wysokiej mocy

Natomiast do urządzeń o wysokiej mocy, zmagających się z dużym obciążaniem, takich jak przetaktowane procesory, niezbędne jest użycie wydajniejszych systemów chłodzenia cieczą. Są to systemy odznaczające się znacznie wyższą wydajnością od układów chłodzenia powietrzem, choć zarazem kosztują więcej.

Ich praca polega na dostarczaniu płynów chłodzących do podzespołów. Niezwykle ważną częścią tych systemów są radiatory chłodzone cieczą pozwalające utrzymywać temperaturę na stałym, niskim poziomie. Zarówno radiatory powietrzne, jak i chłodzone cieczą zamówisz w naszym sklepie.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Magazynowanie energii w hutnictwie i odlewnictwie

markel 01 lipca 2024

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, które mogą być wykorzystane również w hutnictwie i odlewnictwie. Są to między innymi baterie litowo-jonowe, ogniwa paliwowe oraz…

Czytaj więcej

Rodzaje łączników energoelektronicznych

markel 01 czerwca 2024

Łączniki energoelektroniczne odgrywają kluczową rolę w przemyśle elektronicznym, zapewniając niezawodne i wydajne połączenia między różnymi komponentami elektronicznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łączników?

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej