Prostownik to element nieodzowny do poprawnego funkcjonowania wielu urządzeń energoelektronicznych. Istnieje kilka rodzajów prostowników, w tym niesterowalne, pół-sterowalne oraz tak zwane tyrystorowe, czyli sterowalne. Wyjaśniamy, czym się różnią prostowniki sterowalne od innych prostowników, a także, w których dokładnie urządzeniach i w jakich branżach znajdują zastosowanie.
Często mylnie mianem prostownika określa się ładowarkę samochodową. Nie jest ona jednak prostownikiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, nawet jeśli ten stanowi jej główną siłę napędową, ponieważ składa się też z transformatora, układu regulującego i innych części. Prostownik jest więc de facto elementem służącym do zmiany napięcia przemiennego jednego znaku na napięcie stałe w poszczególnych urządzeniach.
Większość obecnie produkowanych prostowników powstaje w oparciu o diody, natomiast prostowniki sterowalne składają się z tyrystorów mocy, których sterowanie odbywa się z użyciem układów analogowych bądź cyfrowych. Zadaniem diod oraz tyrystorów jest zagwarantowanie skutecznego przewodzenia prądu od anody A do katody K, jednak w tyrystorze znajduje się też dodatkowa bramka oznaczona literką G. To rozwiązanie umożliwia zmianę wartości napięcia wyprostowanego.
Prostowniki sterowalne wykorzystuje się w tych podzespołach, w których istnieje potrzeba utrzymywania płynnej regulacji mocy wyjściowej urządzenia. Mogą to być na przykład wspomniane już wcześniej automatyczne ładowarki samochodowe czy spawarki transformatorowe.
Prostowniki sterowalne i niesterowalne znajdują zastosowanie w galwanotechnice, układach zasilania maszyn takich jak lokomotywy elektryczne oraz w wielu innych urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejSzafy rozdzielcze, nazywane też elektrycznymi, są niezbędnymi elementami każdej instalacji elektrycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Ich zadaniem jest ochrona układów elektrycznych o wysokiej…
Czytaj więcejWspółczesne technologie wciąż ewoluują, a kluczowym elementem tego postępu jest wykorzystywanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię opartą o związek chemiczny nazywany…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…
Czytaj więcej