Zastosowania prostowników sterowalnych

Prostownik to element nieodzowny do poprawnego funkcjonowania wielu urządzeń energoelektronicznych. Istnieje kilka rodzajów prostowników, w tym niesterowalne, pół-sterowalne oraz tak zwane tyrystorowe, czyli sterowalne. Wyjaśniamy, czym się różnią prostowniki sterowalne od innych prostowników, a także, w których dokładnie urządzeniach i w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Czym jest prostownik sterowalny?

Często mylnie mianem prostownika określa się ładowarkę samochodową. Nie jest ona jednak prostownikiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, nawet jeśli ten stanowi jej główną siłę napędową, ponieważ składa się też z transformatora, układu regulującego i innych części. Prostownik jest więc de facto elementem służącym do zmiany napięcia przemiennego jednego znaku na napięcie stałe w poszczególnych urządzeniach.

Większość obecnie produkowanych prostowników powstaje w oparciu o diody, natomiast prostowniki sterowalne składają się z tyrystorów mocy, których sterowanie odbywa się z użyciem układów analogowych bądź cyfrowych. Zadaniem diod oraz tyrystorów jest zagwarantowanie skutecznego przewodzenia prądu od anody A do katody K, jednak w tyrystorze znajduje się też dodatkowa bramka oznaczona literką G. To rozwiązanie umożliwia zmianę wartości napięcia wyprostowanego.

Gdzie wykorzystuje się prostowniki?

Prostowniki sterowalne wykorzystuje się w tych podzespołach, w których istnieje potrzeba utrzymywania płynnej regulacji mocy wyjściowej urządzenia. Mogą to być na przykład wspomniane już wcześniej automatyczne ładowarki samochodowe czy spawarki transformatorowe.

Prostowniki sterowalne i niesterowalne znajdują zastosowanie w galwanotechnice, układach zasilania maszyn takich jak lokomotywy elektryczne oraz w wielu innych urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Czym są diody lawinowe?

markel 01 października 2024

Dioda lawinowa to specjalny rodzaj diody półprzewodnikowej, która została stworzona do pracy w tzw. trybie lawinowym. Dzięki unikalnym właściwościom, diody te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach…

Czytaj więcej

Co zaliczamy do półprzewodnikowych elementów sterowalnych?

markel 02 września 2024

Półprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…

Czytaj więcej

Jak dostosować wiązki kablowe do indywidualnych wymagań?

markel 02 sierpnia 2024

Aby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…

Czytaj więcej