Zastosowania prostowników sterowalnych

Prostownik to element nieodzowny do poprawnego funkcjonowania wielu urządzeń energoelektronicznych. Istnieje kilka rodzajów prostowników, w tym niesterowalne, pół-sterowalne oraz tak zwane tyrystorowe, czyli sterowalne. Wyjaśniamy, czym się różnią prostowniki sterowalne od innych prostowników, a także, w których dokładnie urządzeniach i w jakich branżach znajdują zastosowanie.

Czym jest prostownik sterowalny?

Często mylnie mianem prostownika określa się ładowarkę samochodową. Nie jest ona jednak prostownikiem w dosłownym tego słowa znaczeniu, nawet jeśli ten stanowi jej główną siłę napędową, ponieważ składa się też z transformatora, układu regulującego i innych części. Prostownik jest więc de facto elementem służącym do zmiany napięcia przemiennego jednego znaku na napięcie stałe w poszczególnych urządzeniach.

Większość obecnie produkowanych prostowników powstaje w oparciu o diody, natomiast prostowniki sterowalne składają się z tyrystorów mocy, których sterowanie odbywa się z użyciem układów analogowych bądź cyfrowych. Zadaniem diod oraz tyrystorów jest zagwarantowanie skutecznego przewodzenia prądu od anody A do katody K, jednak w tyrystorze znajduje się też dodatkowa bramka oznaczona literką G. To rozwiązanie umożliwia zmianę wartości napięcia wyprostowanego.

Gdzie wykorzystuje się prostowniki?

Prostowniki sterowalne wykorzystuje się w tych podzespołach, w których istnieje potrzeba utrzymywania płynnej regulacji mocy wyjściowej urządzenia. Mogą to być na przykład wspomniane już wcześniej automatyczne ładowarki samochodowe czy spawarki transformatorowe.

Prostowniki sterowalne i niesterowalne znajdują zastosowanie w galwanotechnice, układach zasilania maszyn takich jak lokomotywy elektryczne oraz w wielu innych urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Projektowanie urządzeń energoelektronicznych w teorii i praktyce

markel 19 lipca 2022

Jak sprawić, by projektowanie urządzeń energoelektronicznych stało się łatwiejsze, a wytwarzane podzespoły miały wysoką jakość? Wyjaśniamy, jak w praktyce wygląda ten proces przy wsparciu profesjonalistów.

Czytaj więcej

Rodzaje przekształcania energii elektrycznej

markel 14 czerwca 2022

W układach elektronicznych dużej mocy energia elektryczna musi być przekształcana. Wyjaśniamy, jakie wyróżniamy rodzaje przekształceń oraz przekształtników energoelektrycznych.

Czytaj więcej

Jak wygląda magazynowanie energii w nowoczesnej energetyce?

markel 19 maja 2022

Coraz większa popularność odnawialnych źródeł energii przyczynia się do tego, że konsumenci chętniej inwestują również w magazyny energii. Wyjaśniamy, jak przebiega proces magazynowania energii w nowoczesnej…

Czytaj więcej