Czym cechują się tranzystory IGBT?

Tranzystory IGBT są elementami półprzewodnikowymi używanymi w napędach elektrycznych, zasilaczach czy korektorach mocy znajdujących się w urządzeniach elektroenergetycznych. Do ich obsługi służą specjalne sterowniki. Wyjaśniamy, czym dokładnie odznaczają się tranzystory IGBT, jakie funkcje pełnią w urządzeniach stosowanych w przemyśle energoelektronicznym oraz elektrotechnicznym, a także w jaki sposób sterowniki IGBT regulują ich funkcjonowanie.

Po co instaluje się tranzystory IGBT?

Tranzystory to trójelektrodowe elementy półprzewodnikowe instalowane po to, by wzmacniać sygnał elektryczny. Tranzystory IGBT cechują się jednak wyższymi napięciami znamionowymi, dzięki czemu można przewodzić prądy o wyższej mocy przy niedużych stratach w obwodzie mocy. I właśnie produkowanie szybkozmiennych przebiegów przy wysokich częstotliwościach i małych stratach mocy przyczynia się do tego, że są one łącznikami wyjątkowo często stosowanymi w przemyśle energoelektrycznym.

Należą go grupy izolowanych urządzeń bramowych. Można nabyć takie tranzystory IGBT, które umożliwiają załączenie prądu do pojedynczych kiloamperów, a także zablokowanie napięcia nawet do 4kV.

Jak działają oraz w jaki sposób zbudowane są tranzystory IGBT?

Nadajnik jest umiejscowiony w centralnej części tranzystora. Pod nadajnikiem jest podstawa o jasno określonej grubości, a kolektor, który ma własne gniazdko znajduje się nad emiterem.

Działanie tranzystora IGBT opiera się na zasadzie oscylacji częstotliwości granicznej. W związku z tym następuje zmiana parametru przepustowości, a zależnie od wielkości podstawy również napięcie znamionowe systemu jest inne. Prąd po dotarciu do emitera zmienia swoją biegunowość. Natomiast u podstawy zachodzi proces transformacji, lecz przejścia urządzenia nie biorą w nim udziału. Prąd dochodzi do bazy przez przejścia kolektora, który zwiększa limity częstotliwości, a ostatni etap transformacji odbywa się na wyjściu przez przewodniki.

Do czego służą sterowniki w tranzystorach IGBT?

To właśnie sterowniki IGBT dostępne w ofercie sprzedażowej producenta urządzeń elektroenergetycznych Markel, które dopasowuje się do konkretnych modeli tranzystorów, zapewniają odpowiednie napięcie w obwodach bramki. Dzięki temu możliwe jest przełączenie na dużych częstotliwościach i jednoczesne uzyskanie małych straty mocy.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Rodzaje łączników energoelektronicznych

markel 01 czerwca 2024

Łączniki energoelektroniczne odgrywają kluczową rolę w przemyśle elektronicznym, zapewniając niezawodne i wydajne połączenia między różnymi komponentami elektronicznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łączników?

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej