Tranzystory IGBT są elementami półprzewodnikowymi używanymi w napędach elektrycznych, zasilaczach czy korektorach mocy znajdujących się w urządzeniach elektroenergetycznych. Do ich obsługi służą specjalne sterowniki. Wyjaśniamy, czym dokładnie odznaczają się tranzystory IGBT, jakie funkcje pełnią w urządzeniach stosowanych w przemyśle energoelektronicznym oraz elektrotechnicznym, a także w jaki sposób sterowniki IGBT regulują ich funkcjonowanie.
Tranzystory to trójelektrodowe elementy półprzewodnikowe instalowane po to, by wzmacniać sygnał elektryczny. Tranzystory IGBT cechują się jednak wyższymi napięciami znamionowymi, dzięki czemu można przewodzić prądy o wyższej mocy przy niedużych stratach w obwodzie mocy. I właśnie produkowanie szybkozmiennych przebiegów przy wysokich częstotliwościach i małych stratach mocy przyczynia się do tego, że są one łącznikami wyjątkowo często stosowanymi w przemyśle energoelektrycznym.
Należą go grupy izolowanych urządzeń bramowych. Można nabyć takie tranzystory IGBT, które umożliwiają załączenie prądu do pojedynczych kiloamperów, a także zablokowanie napięcia nawet do 4kV.
Nadajnik jest umiejscowiony w centralnej części tranzystora. Pod nadajnikiem jest podstawa o jasno określonej grubości, a kolektor, który ma własne gniazdko znajduje się nad emiterem.
Działanie tranzystora IGBT opiera się na zasadzie oscylacji częstotliwości granicznej. W związku z tym następuje zmiana parametru przepustowości, a zależnie od wielkości podstawy również napięcie znamionowe systemu jest inne. Prąd po dotarciu do emitera zmienia swoją biegunowość. Natomiast u podstawy zachodzi proces transformacji, lecz przejścia urządzenia nie biorą w nim udziału. Prąd dochodzi do bazy przez przejścia kolektora, który zwiększa limity częstotliwości, a ostatni etap transformacji odbywa się na wyjściu przez przewodniki.
To właśnie sterowniki IGBT dostępne w ofercie sprzedażowej producenta urządzeń elektroenergetycznych Markel, które dopasowuje się do konkretnych modeli tranzystorów, zapewniają odpowiednie napięcie w obwodach bramki. Dzięki temu możliwe jest przełączenie na dużych częstotliwościach i jednoczesne uzyskanie małych straty mocy.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejPółprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…
Czytaj więcejAby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…
Czytaj więcejW ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, które mogą być wykorzystane również w hutnictwie i odlewnictwie. Są to między innymi baterie litowo-jonowe, ogniwa paliwowe oraz…
Czytaj więcej