Energoelektronika, nazywana również elektroniką przemysłową lub elektroniką mocy należy do jednej z gałęzi elektroniki. Głównym tematem tej dziedziny są urządzenia z układami elektronicznymi o dużej mocy, które wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań umożliwiających przekształcenie czasowe przebiegu prądu elektrycznego w sposób bezpośredni. Głównym narzędziem wykorzystywanym w tym celu są przekształtniki. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym są i jakie są ich rodzaje.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, do czego służą przekształtniki oraz jakie rodzaje tych elementów używa się w energoelektronice, zajmiemy się tematem samej energoelektroniki i budowy układów energoelektronicznych. Elektronika przemysłowa to dość młoda gałąź elektrotechniki, której gwałtowny rozwój przypada na rok 1948, w którym wynaleziono tranzystor, czyli półprzewodnikowy element mocy, którego zasada działania, moc i masa pozwalały na zmniejszenie gabarytów transformatorów stosowanych w przekształtnikach. Przez wiele lat energoelektronika ewoluowała, a jej rozwój umożliwia tworzenie układów, które pozwalają na płynne przekształcanie i sterowanie energią elektryczną bez strat łączeniowych. Obecne układy energoelektryczne składają się z jednego lub kilku przekształtników energoelektronicznych oraz układu sterującego wykonującego stałe pomiary i obliczenia w czasie rzeczywistym, pozwalające na wypracowanie sygnału sterującego.
Przekształtniki energoelektroniczne są układami służącymi do przekazywania energii elektrycznej między dwoma obwodami, w których mogą występować różnice w częstotliwości oraz poziomie napięć. Ze względu na rodzaj wielkości elektrycznych na wejściu i wyjściu przekształtnika wyróżnia się cztery ich typy:
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…
Czytaj więcejW świecie zdominowanym przez technologie elektroniczne, rola falowników mocy czy bezpieczników nabiera szczególnego znaczenia. Niemniej istotny jest taki dobór zabezpieczeń, aby były one dostosowane do mocy…
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Właśnie…
Czytaj więcej