Szafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby działały sprawnie i nie zagrażały bezpieczeństwu?
Szafy rozdzielcze to urządzenia przeznaczone do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych, a także rozdzielania, przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Montowane są zazwyczaj w budynkach przemysłowych, w których instalacja elektryczna jest wyjątkowo rozbudowana i przez to osiąga duże wartości. Nie ma ustawowych przeciwwskazań w zakresie tego, gdzie konkretnie w budynku należy montować szafy rozdzielcze, choć przeważnie ze względów estetycznych i praktycznych umieszcza się je w pomieszczeniach gospodarczych.
Istnieją jednak wymogi dotyczące sposobu umiejscowienia szaf elektrycznych. Powinny być oddalone na bezpieczną odległość od rur wodociągowych i gazomierzy. Miejsce montażu nie może być zawilgocone, stąd nie zaleca się instalacji w piwnicach. Ponadto musi być ono przeprowadzone w taki sposób, by w razie usterki dostęp do szafy był łatwy.
Również wewnątrz samych szaf rozdzielczych musi panować odpowiednia temperatura i wilgotność, która nie może przekraczać 65%. Żeby uniknąć korozji podzespołów elektronicznych, warto wyposażyć szafę w rozwiązania regulujące jej wewnętrzną temperaturę i wilgotność, na przykład grzałkę elektryczną sterowaną higrostatem.
Chronić podzespoły przed zimnem można też stosując samoregulujące, antykondensacyjne ogrzewacze, zazwyczaj wyposażone w wentylatory. Temperatura nie może być również za wysoka, dlatego zaleca się sprawdzanie, czy sąsiednie urządzenie nie emituje zbyt wiele ciepła, a także odpowiednie rozlokowanie urządzeń i materiałów eksploatacyjnych w samej szafie (na dole najcięższe).
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejRadiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa…
Czytaj więcejSystemy służące do magazynowania energii, tak zwane magazyny energii, są nieodzownymi elementami współczesnych sieci elektroenergetycznych ze zmiennymi poziomami zasilania. Pełnią bardzo istotną rolę w inteligentnych sieciach…
Czytaj więcej