Szafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby działały sprawnie i nie zagrażały bezpieczeństwu?
Szafy rozdzielcze to urządzenia przeznaczone do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych, a także rozdzielania, przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Montowane są zazwyczaj w budynkach przemysłowych, w których instalacja elektryczna jest wyjątkowo rozbudowana i przez to osiąga duże wartości. Nie ma ustawowych przeciwwskazań w zakresie tego, gdzie konkretnie w budynku należy montować szafy rozdzielcze, choć przeważnie ze względów estetycznych i praktycznych umieszcza się je w pomieszczeniach gospodarczych.
Istnieją jednak wymogi dotyczące sposobu umiejscowienia szaf elektrycznych. Powinny być oddalone na bezpieczną odległość od rur wodociągowych i gazomierzy. Miejsce montażu nie może być zawilgocone, stąd nie zaleca się instalacji w piwnicach. Ponadto musi być ono przeprowadzone w taki sposób, by w razie usterki dostęp do szafy był łatwy.
Również wewnątrz samych szaf rozdzielczych musi panować odpowiednia temperatura i wilgotność, która nie może przekraczać 65%. Żeby uniknąć korozji podzespołów elektronicznych, warto wyposażyć szafę w rozwiązania regulujące jej wewnętrzną temperaturę i wilgotność, na przykład grzałkę elektryczną sterowaną higrostatem.
Chronić podzespoły przed zimnem można też stosując samoregulujące, antykondensacyjne ogrzewacze, zazwyczaj wyposażone w wentylatory. Temperatura nie może być również za wysoka, dlatego zaleca się sprawdzanie, czy sąsiednie urządzenie nie emituje zbyt wiele ciepła, a także odpowiednie rozlokowanie urządzeń i materiałów eksploatacyjnych w samej szafie (na dole najcięższe).
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejElementy i części aluminiowe wykorzystywane w energoelektronice są często poddawane obróbce mechanicznej. To pozwala nadać im odpowiedni kształt, fakturę czy gładkość. Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej…
Czytaj więcejSzyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób…
Czytaj więcejMagazyny energii to urządzenia, które umożliwiają kompensowanie strat energii między innymi w farmach fotowoltaicznych. Wyjaśniamy, jak działają dostępne w naszej ofercie modułowe magazyny i w jaki…
Czytaj więcej