Gdzie i kiedy należy montować szafy rozdzielcze?

Szafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby działały sprawnie i nie zagrażały bezpieczeństwu?

Gdzie w budynkach montuje się szafy rozdzielcze?

Szafy rozdzielcze to urządzenia przeznaczone do nadzoru pracy urządzeń elektrycznych, a także rozdzielania, przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Montowane są zazwyczaj w budynkach przemysłowych, w których instalacja elektryczna jest wyjątkowo rozbudowana i przez to osiąga duże wartości. Nie ma ustawowych przeciwwskazań w zakresie tego, gdzie konkretnie w budynku należy montować szafy rozdzielcze, choć przeważnie ze względów estetycznych i praktycznych umieszcza się je w pomieszczeniach gospodarczych.

Ochrona przed wilgocią, przegrzaniem i zbyt niskimi temperaturami

Istnieją jednak wymogi dotyczące sposobu umiejscowienia szaf elektrycznych. Powinny być oddalone na bezpieczną odległość od rur wodociągowych i gazomierzy. Miejsce montażu nie może być zawilgocone, stąd nie zaleca się instalacji w piwnicach. Ponadto musi być ono przeprowadzone w taki sposób, by w razie usterki dostęp do szafy był łatwy.

Również wewnątrz samych szaf rozdzielczych musi panować odpowiednia temperatura i wilgotność, która nie może przekraczać 65%. Żeby uniknąć korozji podzespołów elektronicznych, warto wyposażyć szafę w rozwiązania regulujące jej wewnętrzną temperaturę i wilgotność, na przykład grzałkę elektryczną sterowaną higrostatem.

Chronić podzespoły przed zimnem można też stosując samoregulujące, antykondensacyjne ogrzewacze, zazwyczaj wyposażone w wentylatory. Temperatura nie może być również za wysoka, dlatego zaleca się sprawdzanie, czy sąsiednie urządzenie nie emituje zbyt wiele ciepła, a także odpowiednie rozlokowanie urządzeń i materiałów eksploatacyjnych w samej szafie (na dole najcięższe).

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Jak wygląda produkcja szaf elektrycznych?

markel 02 listopada 2023

Szafy rozdzielcze, nazywane też elektrycznymi, są niezbędnymi elementami każdej instalacji elektrycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Ich zadaniem jest ochrona układów elektrycznych o wysokiej…

Czytaj więcej

Przyszłość i perspektywy technologii SiC

markel 02 października 2023

Współczesne technologie wciąż ewoluują, a kluczowym elementem tego postępu jest wykorzystywanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię opartą o związek chemiczny nazywany…

Czytaj więcej

Czym jest tyrystor?

markel 19 września 2023

Urządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…

Czytaj więcej