Jak działają bezpieczniki szybkie?

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. W jaki sposób działają te elementy i gdzie znajdują zastosowanie?

Sposób działania bezpieczników szybkich

Dostępne w naszej ofercie bezpieczniki szybkie są specjalnym rodzajem bezpieczników, które odznaczają się bardzo krótkim czasem reakcji na przekroczenie dopuszczalnego prądu. Dzięki temu są w stanie skutecznie chronić różne elementy elektroniczne przed uszkodzeniem spowodowanym przez przepięcia czy zwarcia. 

Zdolność do natychmiastowego reagowania na przekroczenie wartości prądu wynika z zastosowania podczas produkcji cienkowarstwowego przewodnika o małej masie, który szybko się nagrzewa i topi. Dzięki temu czas reakcji bezpiecznika może wynosić zaledwie kilka milisekund.

Budowa i zastosowanie bezpieczników szybkich

Budowa bezpiecznika szybkiego jest zbliżona do struktury klasycznego bezpiecznika. Składa się on z korpusu, w którym umieszczony jest przewodnik wykonany z materiału o niskiej temperaturze topnienia, takiego jak cyna czy srebro. Przewodnik ten łączy dwa styki elektryczne, przez które przepływa prąd. W momencie wystąpienia przepięcia czy zwarcia, prąd przekracza wartość dopuszczalną, co powoduje wzrost temperatury i stopienie przewodnika. W efekcie prąd zostaje odcięty, a układ chroniony pozostaje nienaruszony.

Bezpieczniki szybkie znajdują zastosowanie w półprzewodnikowych przyrządach mocy, takich tranzystory lGBT, tyrystory mocy czy diody, które również znajdują się w naszej ofercie. W celach bezpieczeństwa montuje się je też w falownikach, prostownikach, transformatorach, kablach czy silnikach elektrycznych.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Magazynowanie energii w hutnictwie i odlewnictwie

markel 01 lipca 2024

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, które mogą być wykorzystane również w hutnictwie i odlewnictwie. Są to między innymi baterie litowo-jonowe, ogniwa paliwowe oraz…

Czytaj więcej

Rodzaje łączników energoelektronicznych

markel 01 czerwca 2024

Łączniki energoelektroniczne odgrywają kluczową rolę w przemyśle elektronicznym, zapewniając niezawodne i wydajne połączenia między różnymi komponentami elektronicznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łączników?

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej