Jak działają bezpieczniki szybkie?

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. W jaki sposób działają te elementy i gdzie znajdują zastosowanie?

Sposób działania bezpieczników szybkich

Dostępne w naszej ofercie bezpieczniki szybkie są specjalnym rodzajem bezpieczników, które odznaczają się bardzo krótkim czasem reakcji na przekroczenie dopuszczalnego prądu. Dzięki temu są w stanie skutecznie chronić różne elementy elektroniczne przed uszkodzeniem spowodowanym przez przepięcia czy zwarcia. 

Zdolność do natychmiastowego reagowania na przekroczenie wartości prądu wynika z zastosowania podczas produkcji cienkowarstwowego przewodnika o małej masie, który szybko się nagrzewa i topi. Dzięki temu czas reakcji bezpiecznika może wynosić zaledwie kilka milisekund.

Budowa i zastosowanie bezpieczników szybkich

Budowa bezpiecznika szybkiego jest zbliżona do struktury klasycznego bezpiecznika. Składa się on z korpusu, w którym umieszczony jest przewodnik wykonany z materiału o niskiej temperaturze topnienia, takiego jak cyna czy srebro. Przewodnik ten łączy dwa styki elektryczne, przez które przepływa prąd. W momencie wystąpienia przepięcia czy zwarcia, prąd przekracza wartość dopuszczalną, co powoduje wzrost temperatury i stopienie przewodnika. W efekcie prąd zostaje odcięty, a układ chroniony pozostaje nienaruszony.

Bezpieczniki szybkie znajdują zastosowanie w półprzewodnikowych przyrządach mocy, takich tranzystory lGBT, tyrystory mocy czy diody, które również znajdują się w naszej ofercie. W celach bezpieczeństwa montuje się je też w falownikach, prostownikach, transformatorach, kablach czy silnikach elektrycznych.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Na czym polega frezowanie CNC?

markel 04 stycznia 2024

Frezowanie CNC to innowacyjna i nowoczesna metoda obróbki skrawaniem. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega i jakie znajduje zastosowanie w przemyśle oraz branży elektroenergetycznej.  Czym jest frezowanie…

Czytaj więcej