Systemy służące do magazynowania energii, tak zwane magazyny energii, są nieodzownymi elementami współczesnych sieci elektroenergetycznych ze zmiennymi poziomami zasilania. Pełnią bardzo istotną rolę w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych. Opisujemy, na czym ona polega.
Inteligentne sieci energoelektryczne stosują sterowanie oraz komunikację w taki sposób, by zredukować koszty związane z rozbudową istniejącej infrastruktury kablowej czy liniowej. Zdarza się jednak tak, że sterowanie generatorami prądu nie wiąże się z uzyskaniem oczekiwanych wartości. Dotyczy to sytuacji, w których przekroczone zostają tolerancje napięcia albo transformatory ulegają przeciążeniu – i to właśnie wtedy wykorzystuje się magazyny energii.
Rolą tych systemów jest magazynowanie nadmiarowych ilości energii, co pozwala zapobiegać wyłączaniu rozproszonego generatora energii lub przynajmniej znacznie je opóźnić. Systemy te mogą być zatem używane do skutecznej optymalizacji zaopatrzenia w energię i magazynowania jej szczytów. Mówiąc prościej: powodują, że gospodarstwa domowe są zaopatrywane w niezbędną energię, nawet jeśli działają poza siecią i w danym momencie ta nie jest pobierana.
Magazyny energii wydają się być zatem stworzone do tego, by wykorzystywać je w systemach odnawialnych źródeł energii: w popularnych „fotowoltaikach” czy na farmach wiatrowych. Po prostu systemy energetyczne oparte o moc pochodzącą ze słońca czy wiatru siłą rzeczy muszą ulegać wahaniom. Wystarczy lekka zmiana pogody, a pobór energii zostaje przerwany. Rolą oferowanych przez nas modułowych magazynów energii ModMag21 jest więc gromadzenie wytworzonej energii solarnej oraz wiatrowej w baterii i racjonalne nią gospodarowanie.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejRadiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa…
Czytaj więcejNiemal wszystkie urządzenie elektroenergetyczne stosują konwersję mocy. To rodzi potrzebę wykorzystania sterowników dla tranzystorów. Doradzamy, jakie parametry należy brać pod uwagę przy wyborze sterownika bramkowego w…
Czytaj więcej