Czym jest tyrystor?

Urządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób realizują swoje funkcje? Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?

Zasada działania tyrystora mocy

Tyrystor mocy to półprzewodnikowy element elektroniczny z trzema elektrodami, który działa jako przełącznik. Wyróżnia się on zdolnością do przewodzenia prądu tylko w jednym kierunku – od anody do katody – oraz możliwością zmiany stanu z przewodzącego na nieprzewodzący za pomocą napięcia sterującego. Podobną funkcję pełnią diody lawinowe, z tą różnicą, że w tyrystorach znajduje się dodatkowa bramka G i właśnie do niej przepływa sygnał, który odpowiada za pracę tyrystora.

Ściślej mówiąc, zasada działania tyrystora mocy opiera się na wykorzystaniu efektu przełączania pomiędzy stanem przewodzenia a nieprzewodzenia. W stanie przewodzenia, tyrystor mocy przepuszcza prąd, natomiast w stanie nieprzewodzenia blokuje jego przepływ. Przejście między tymi stanami następuje za pomocą napięcia sterującego podawanego przez wyżej wymienioną bramkę G.

Zastosowanie tyrystora mocy

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań tyrystora są układy prostownicze. Z tyrystorów mocy tworzy się prostowniki sterowalne. Stosuje się je między innymi w przemyśle energetycznym, gdzie służą do kontroli przepływu energii elektrycznej.

Kolejnym obszarem, w którym tyrystory mocy odgrywają istotną rolę, są układy napędowe. W silnikach elektrycznych tyrystory mocy pozwalają na precyzyjne sterowanie prędkością obrotową silnika. Natomiast w systemach oświetleniowych pozwalają na płynne zmniejszanie lub zwiększanie jasności świateł, by odpowiadały one potrzebom użytkownika. Zarówno tyrystory mocy, jak i diody możesz zamówić w naszym sklepie.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej