Charakterystyka radiatorów chłodzonych cieczą

Radiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy nimi występują istotne różnice. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się radiatory chłodzone cieczą i gdzie znajdują zastosowanie.

Przeznaczenie radiatorów

Radiatory to elementy przeznaczone do odprowadzania nadmiaru energii cieplnej z urządzeń, by zapobiec przegrzaniu całego układu, a w konsekwencji mniej lub bardziej groźnym awariom. Są często wykorzystywane w procesorach, kartach graficznych zamontowanych w komputerach, a także w układach chłodzenia silników motoryzacyjnych.

W jaki sposób poszczególne rodzaje radiatorów odprowadzają ciepło?

Jednak wspomniane powyżej radiatory osiągają ten cel na różne sposoby. Działanie radiatora powietrznego opiera się na wymianie ciepła pomiędzy płynem chłodzącym znajdującym się w rurkach a powietrzem. Radiatory powietrzne często współpracują z wentylatorami.

Natomiast w radiatorach chłodzonych cieczą substancja chłodząca przepływa przez rurki za pomocą pompy generującej ciśnienie. Ciepło z układu elektronicznego jest dostarczane do miedzianych lub aluminiowych płetw, a potem zostaje rozprzestrzenione po całej powierzchni radiatora. Nadmiar ciepła zostaje wówczas usunięty, a temperatura utrzymuje się na optymalnym poziomie.

Czy obydwa rodzaje radiatorów odznaczają się podobną wydajnością?

Radiatory chłodzone cieczą są znacznie bardziej wydajne niż radiatory powietrzne, ponieważ nie są tak mocno uzależnione od prędkości przepływu powietrza. Z tego też powodu radiatory chłodzone cieczą są stosowane w urządzeniach o szczególnie wysokiej mocy, takich jak procesory poddane taktowaniu. Jednak należy mieć świadomość, że ich montaż jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku radiatorów powietrznych.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Co zaliczamy do półprzewodnikowych elementów sterowalnych?

markel 02 września 2024

Półprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…

Czytaj więcej

Jak dostosować wiązki kablowe do indywidualnych wymagań?

markel 02 sierpnia 2024

Aby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…

Czytaj więcej

Magazynowanie energii w hutnictwie i odlewnictwie

markel 01 lipca 2024

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój technologii magazynowania energii, które mogą być wykorzystane również w hutnictwie i odlewnictwie. Są to między innymi baterie litowo-jonowe, ogniwa paliwowe oraz…

Czytaj więcej