Radiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy nimi występują istotne różnice. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się radiatory chłodzone cieczą i gdzie znajdują zastosowanie.
Radiatory to elementy przeznaczone do odprowadzania nadmiaru energii cieplnej z urządzeń, by zapobiec przegrzaniu całego układu, a w konsekwencji mniej lub bardziej groźnym awariom. Są często wykorzystywane w procesorach, kartach graficznych zamontowanych w komputerach, a także w układach chłodzenia silników motoryzacyjnych.
Jednak wspomniane powyżej radiatory osiągają ten cel na różne sposoby. Działanie radiatora powietrznego opiera się na wymianie ciepła pomiędzy płynem chłodzącym znajdującym się w rurkach a powietrzem. Radiatory powietrzne często współpracują z wentylatorami.
Natomiast w radiatorach chłodzonych cieczą substancja chłodząca przepływa przez rurki za pomocą pompy generującej ciśnienie. Ciepło z układu elektronicznego jest dostarczane do miedzianych lub aluminiowych płetw, a potem zostaje rozprzestrzenione po całej powierzchni radiatora. Nadmiar ciepła zostaje wówczas usunięty, a temperatura utrzymuje się na optymalnym poziomie.
Radiatory chłodzone cieczą są znacznie bardziej wydajne niż radiatory powietrzne, ponieważ nie są tak mocno uzależnione od prędkości przepływu powietrza. Z tego też powodu radiatory chłodzone cieczą są stosowane w urządzeniach o szczególnie wysokiej mocy, takich jak procesory poddane taktowaniu. Jednak należy mieć świadomość, że ich montaż jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku radiatorów powietrznych.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejUrządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…
Czytaj więcejW świecie zdominowanym przez technologie elektroniczne, rola falowników mocy czy bezpieczników nabiera szczególnego znaczenia. Niemniej istotny jest taki dobór zabezpieczeń, aby były one dostosowane do mocy…
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Właśnie…
Czytaj więcej