Charakterystyka radiatorów chłodzonych cieczą

Radiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy nimi występują istotne różnice. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się radiatory chłodzone cieczą i gdzie znajdują zastosowanie.

Przeznaczenie radiatorów

Radiatory to elementy przeznaczone do odprowadzania nadmiaru energii cieplnej z urządzeń, by zapobiec przegrzaniu całego układu, a w konsekwencji mniej lub bardziej groźnym awariom. Są często wykorzystywane w procesorach, kartach graficznych zamontowanych w komputerach, a także w układach chłodzenia silników motoryzacyjnych.

W jaki sposób poszczególne rodzaje radiatorów odprowadzają ciepło?

Jednak wspomniane powyżej radiatory osiągają ten cel na różne sposoby. Działanie radiatora powietrznego opiera się na wymianie ciepła pomiędzy płynem chłodzącym znajdującym się w rurkach a powietrzem. Radiatory powietrzne często współpracują z wentylatorami.

Natomiast w radiatorach chłodzonych cieczą substancja chłodząca przepływa przez rurki za pomocą pompy generującej ciśnienie. Ciepło z układu elektronicznego jest dostarczane do miedzianych lub aluminiowych płetw, a potem zostaje rozprzestrzenione po całej powierzchni radiatora. Nadmiar ciepła zostaje wówczas usunięty, a temperatura utrzymuje się na optymalnym poziomie.

Czy obydwa rodzaje radiatorów odznaczają się podobną wydajnością?

Radiatory chłodzone cieczą są znacznie bardziej wydajne niż radiatory powietrzne, ponieważ nie są tak mocno uzależnione od prędkości przepływu powietrza. Z tego też powodu radiatory chłodzone cieczą są stosowane w urządzeniach o szczególnie wysokiej mocy, takich jak procesory poddane taktowaniu. Jednak należy mieć świadomość, że ich montaż jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku radiatorów powietrznych.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Rodzaje łączników energoelektronicznych

markel 01 czerwca 2024

Łączniki energoelektroniczne odgrywają kluczową rolę w przemyśle elektronicznym, zapewniając niezawodne i wydajne połączenia między różnymi komponentami elektronicznymi. Jakie wyróżniamy rodzaje łączników?

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej