Urządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób realizują swoje funkcje? Gdzie dokładnie znajdują zastosowanie?
Tyrystor mocy to półprzewodnikowy element elektroniczny z trzema elektrodami, który działa jako przełącznik. Wyróżnia się on zdolnością do przewodzenia prądu tylko w jednym kierunku – od anody do katody – oraz możliwością zmiany stanu z przewodzącego na nieprzewodzący za pomocą napięcia sterującego. Podobną funkcję pełnią diody lawinowe, z tą różnicą, że w tyrystorach znajduje się dodatkowa bramka G i właśnie do niej przepływa sygnał, który odpowiada za pracę tyrystora.
Ściślej mówiąc, zasada działania tyrystora mocy opiera się na wykorzystaniu efektu przełączania pomiędzy stanem przewodzenia a nieprzewodzenia. W stanie przewodzenia, tyrystor mocy przepuszcza prąd, natomiast w stanie nieprzewodzenia blokuje jego przepływ. Przejście między tymi stanami następuje za pomocą napięcia sterującego podawanego przez wyżej wymienioną bramkę G.
Jednym z najbardziej popularnych zastosowań tyrystora są układy prostownicze. Z tyrystorów mocy tworzy się prostowniki sterowalne. Stosuje się je między innymi w przemyśle energetycznym, gdzie służą do kontroli przepływu energii elektrycznej.
Kolejnym obszarem, w którym tyrystory mocy odgrywają istotną rolę, są układy napędowe. W silnikach elektrycznych tyrystory mocy pozwalają na precyzyjne sterowanie prędkością obrotową silnika. Natomiast w systemach oświetleniowych pozwalają na płynne zmniejszanie lub zwiększanie jasności świateł, by odpowiadały one potrzebom użytkownika. Zarówno tyrystory mocy, jak i diody możesz zamówić w naszym sklepie.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejW świecie zdominowanym przez technologie elektroniczne, rola falowników mocy czy bezpieczników nabiera szczególnego znaczenia. Niemniej istotny jest taki dobór zabezpieczeń, aby były one dostosowane do mocy…
Czytaj więcejW dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Właśnie…
Czytaj więcejWiele wskazuje na to, że magazynowanie energii pozwoli w przyszłości zapewnić równowagę energetyczną, a przy okazji być istotną częścią polityki prowadzącej do skuteczniejszej ochrony środowiska i…
Czytaj więcej