Płytki PCB stanowią nieodłączny element różnego rodzaju podzespołów elektronicznych. Wyjaśniamy, czym są, czemu dokładnie służą, po co należy je testować i jak te testy wyglądają.
Płytki PCB, zwane również obwodami drukowanymi, są umieszczane w podzespołach elektronicznych, żeby umożliwić montowanie różnego rodzaju elementów elektronicznych. PCB to w skrót od „printed circuit board” i w tłumaczeniu na polski oznacza wielowarstwową płytkę wyprodukowaną z materiału izolacyjnego, która w swej strukturze zawiera ścieżki miedziane, połączenia elektryczne oraz punkty lutownicze. Płytki PCB wykonuje się poprzez specjalistyczne procesy chemiczne oraz obróbkę mechaniczną i pokrywa foliami przewodzącymi.
Zanim płytki PCB trafią do producentów elektroniki, muszą być przetestowane. Testy wykonuje się, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii w urządzeniach elektronicznych z powodu ich wadliwego funkcjonowania, a co za tym idzie daleko idących szkód finansowych. Takie testy przeprowadza się w celach prewencyjnych, żeby wykryć wady na etapie tworzenia prototypów.
Nasza firma świadczy usługi związane z testowaniem płytek PCB. Polegają one na bardzo dokładnym sprawdzeniu obwodów drukowanych pod kątem ich funkcji elektrycznych, odporności na wysokie temperatury i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Testy przeprowadza się na przystosowanych do tego stanowiskach z profesjonalnym oprogramowaniem przeznaczonych do badań rozwiązań seryjnych. Są one podzielone na kilka etapów, wśród których wyróżniamy: kontrolę komponentów, analizę pierwszego problemu jakości, kontrolę pasty lutowniczej, sprawdzanie łat następujące już po lutowaniu, kontrolę po wypaleniu, pełną kontrolę AOI, ręczną kontrolę wzrokową oraz finalne pobranie próbek z kontroli jakości przed zapakowaniem.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejElementy i części aluminiowe wykorzystywane w energoelektronice są często poddawane obróbce mechanicznej. To pozwala nadać im odpowiedni kształt, fakturę czy gładkość. Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej…
Czytaj więcejSzafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby…
Czytaj więcejSzyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób…
Czytaj więcej