Czym są płytki PCB i jak wygląda ich testowanie?

Płytki PCB stanowią nieodłączny element różnego rodzaju podzespołów elektronicznych. Wyjaśniamy, czym są, czemu dokładnie służą, po co należy je testować i jak te testy wyglądają.

Po co instaluje się płytki PCB w urządzeniach elektronicznych?

Płytki PCB, zwane również obwodami drukowanymi, są umieszczane w podzespołach elektronicznych, żeby umożliwić montowanie różnego rodzaju elementów elektronicznych. PCB to w skrót od „printed circuit board” i w tłumaczeniu na polski oznacza wielowarstwową płytkę wyprodukowaną z materiału izolacyjnego, która w swej strukturze zawiera ścieżki miedziane, połączenia elektryczne oraz punkty lutownicze. Płytki PCB wykonuje się poprzez specjalistyczne procesy chemiczne oraz obróbkę mechaniczną i pokrywa foliami przewodzącymi.

Dlaczego należy poddawać płytki PCB testom?

Zanim płytki PCB trafią do producentów elektroniki, muszą być przetestowane. Testy wykonuje się, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii w urządzeniach elektronicznych z powodu ich wadliwego funkcjonowania, a co za tym idzie daleko idących szkód finansowych. Takie testy przeprowadza się w celach prewencyjnych, żeby wykryć wady na etapie tworzenia prototypów.

Jak testuje się płytki PCB?

Nasza firma świadczy usługi związane z testowaniem płytek PCB. Polegają one na bardzo dokładnym sprawdzeniu obwodów drukowanych pod kątem ich funkcji elektrycznych, odporności na wysokie temperatury i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Testy przeprowadza się na przystosowanych do tego stanowiskach z profesjonalnym oprogramowaniem przeznaczonych do badań rozwiązań seryjnych. Są one podzielone na kilka etapów, wśród których wyróżniamy: kontrolę komponentów, analizę pierwszego problemu jakości, kontrolę pasty lutowniczej, sprawdzanie łat następujące już po lutowaniu, kontrolę po wypaleniu, pełną kontrolę AOI, ręczną kontrolę wzrokową oraz finalne pobranie próbek z kontroli jakości przed zapakowaniem.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Charakterystyka radiatorów chłodzonych cieczą

markel 29 maja 2023

Radiator chłodzony cieczą jest jednym z elementów układu chłodzenia w pojazdach oraz w komputerach. W urządzeniach elektronicznych pełni podobne funkcje co radiator chłodzony powietrzem, ale pomiędzy…

Czytaj więcej

Różnice między chłodzeniem cieczą a powietrzem

markel 06 kwietnia 2023

Urządzenia elektroniczne potrzebują dużo energii, by poprawnie funkcjonować, a to rodzi ryzyko przegrzania poszczególnych podzespołów. By temu zapobiec, instaluje się w nich systemy chłodzenia. Wyróżniamy dwa…

Czytaj więcej

Jak wygląda stosowanie systemów magazynowania w inteligentnej sieci elektroenergetycznej?

markel 14 marca 2023

Systemy służące do magazynowania energii, tak zwane magazyny energii, są nieodzownymi elementami współczesnych sieci elektroenergetycznych ze zmiennymi poziomami zasilania. Pełnią bardzo istotną rolę w inteligentnych sieciach…

Czytaj więcej