Jak wygląda magazynowanie energii w nowoczesnej energetyce?

Coraz większa popularność odnawialnych źródeł energii przyczynia się do tego, że konsumenci chętniej inwestują również w magazyny energii. Wyjaśniamy, jak przebiega proces magazynowania energii w nowoczesnej energetyce i jak odbiorca może skorzystać na ich instalacji.

Po co się magazynuje energię?

Choć magazyny energii wykorzystuje się już od dawna, to w ostatnich latach w Polsce coraz częściej się o nich mówi za sprawą odnawialnych źródeł energii. Domowe magazyny energii elektrycznej są bowiem instalowane w tych gospodarstwach, które korzystają z prądu wytwarzanego w instalacjach fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest umożliwienie zużywania energii elektrycznej w czasie, gdy instalacja nie pracuje.

Tak zwany „nadwyżkowy prąd solarny” jest kierowany do magazynu energii, by ten został wykorzystany w późniejszym czasie. Prąd jest pobierany, gdy zapotrzebowanie na prąd przewyższa produkcję z systemu fotowoltaicznego. Znajdujące się w naszej ofercie magazyny to bardzo użyteczne rozwiązania, które pozwalają na racjonalne gospodarowanie wytworzoną energią. Statystyki jednoznacznie wskazują, że produkcja prądu jest największa w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Ich stosowanie zawsze było korzystne, aczkolwiek w obecnych czasach, w których koszty energii stale rosną, wydaje się jeszcze bardziej pożądane.

Jak działają magazyny energii?

Oferowane przez nas modułowe magazyny energii ModMAG21 stabilizują sieci zasilania prądu przemiennego bądź stałego. Energia magazynowana jest w baterii, a następnie przekazywana między siecią zasilania, OZE i samą baterią. ModMAG21 kontrolują stan sieci, baterii i OZE, żeby zrekompensować powstałe ubytki energii. Uruchamiają się przy gwałtownych stanach obciążenia i cyklach zmian wydajności w urządzeniach fotowoltaicznych oraz farmach wiatrowych. Proces ten jest nadzorowany przez dwukierunkowe moduły energoelektroniczne.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej