Jak wygląda produkcja szaf elektrycznych?

Szafy rozdzielcze, nazywane też elektrycznymi, są niezbędnymi elementami każdej instalacji elektrycznej, zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych. Ich zadaniem jest ochrona układów elektrycznych o wysokiej mocy i systemów rozdziałów mocy przed przeciążeniem, zwarciem czy innymi niebezpiecznymi zjawiskami. Z jakich etapów składa się proces ich produkcji?

Jak zamontować obudowę szafy elektrycznej?

Obudowa szafy rozdzielczej chroni elementy znajdujące się wewnątrz szafy przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, np. przewody czy zabezpieczenia. Prawidłowy jej montaż gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania oraz długą żywotność szafy. Obudowy szaf elektrycznych wykonywane są z różnych materiałów o wysokiej wytrzymałości, takich jak blacha stalowa, poliwęglan czy tworzywa sztuczne.

Montaż obudowy szafy elektrycznej należy rozpocząć od przygotowania miejsca, w którym ma być zamocowana szafa elektryczna. Należy upewnić się, że powierzchnia jest równa i stabilna, a także przewidzieć wystarczającą ilość miejsca na ewentualne rozbudowy w przyszłości. Następnie przykręca się obudowę do ściany i podłogi za pomocą odpowiednich wkrętów i kołków rozporowych, dbając o to, aby nie uszkodzić żadnych przewodów czy elementów znajdujących się wewnątrz szafy. Podczas produkcji szaf elektrycznych niezbędne jest też wykonanie otworów na przyciski i panele operatorskie. Trzeba też pamiętać o zamocowaniu wsporników pionowych, ścian bocznych, drzwi i paneli.

W jaki sposób podłączyć szafę elektryczną?

Przed rozpoczęciem prac musisz wyłączyć zasilanie w miejscu, w którym znajduje się szafa. Następnie przewody zasilające podłącza się do odpowiednich zacisków wewnątrz szafy, zgodnie ze schematem elektrycznym. Ważne jest również prawidłowe podłączenie przewodów uziemiających oraz neutralnych. Zasilania sznuruje się i porządkuje, zaś przewody ochronne spina i potem łączy z zabezpieczeniami.

Należy też zainstalować na płycie montażowej aparaty łączeniowe oraz koryta kablowe. Po podłączeniu wszystkich przewodów, powinno się sprawdzić poprawność wykonanych połączeń oraz szczelność obudowy.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Przyszłość i perspektywy technologii SiC

markel 02 października 2023

Współczesne technologie wciąż ewoluują, a kluczowym elementem tego postępu jest wykorzystywanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię opartą o związek chemiczny nazywany…

Czytaj więcej

Czym jest tyrystor?

markel 19 września 2023

Urządzenia elektroniczne muszą zawierać w sobie mechanizmy, które będą odpowiedzialne za prawidłowe i płynne sterowanie przepływem prądu. Przykładem takich elementów są tyrystory mocy. W jaki sposób…

Czytaj więcej

Dobór zabezpieczeń do mocy. Na co zwracać uwagę?

markel 01 sierpnia 2023

W świecie zdominowanym przez technologie elektroniczne, rola falowników mocy czy bezpieczników nabiera szczególnego znaczenia. Niemniej istotny jest taki dobór zabezpieczeń, aby były one dostosowane do mocy…

Czytaj więcej