Radiator służy do odprowadzania nadmiaru ciepła z podzespołów i urządzeń elektronicznych. Zanim jednak trafi on do użytku, musi być poddany profesjonalnej obróbce. Opisujemy najczęściej stosowane metody obróbki radiatorów.
Radiatory są potrzebne szczególnie w tych urządzeniach, które wytwarzają duże ilości ciepła. Zadaniem radiatora jest rozpraszanie go i ten sposób ochładzanie tych elementów, które są najbardziej narażone na przegrzanie, a tym samym zapobieganie poważnym usterkom. Umiejscawia się je na przykład w komputerach z procesorem poddanym taktowaniu. Radiatory wykonane są przeważnie z aluminium lub miedzi. Istnieje kilka rodzajów radiatorów, a większość z nich znajduje się w naszej ofercie. Są to między innymi: radiatory chłodzone powietrzem, radiatory chłodzone cieczą, jak również radiatory w technologii „heat pipe”.
Jako producent radiatorów zajmujemy się nie tylko sprzedażą, ale również ich obróbką. By radiator pasował do konkretnego podzespołu, należy mu bowiem nadać odpowiedni kształt. Czynność ta wymaga wyjątkowo dużej precyzji i dokładności, dlatego my obrabiamy radiatory poprzez frezowanie. Frezowanie jest jednym z rodzajów obróbki skrawaniem, którego celem jest formowanie kształtów przedmiotów z różnych materiałów, między innymi radiatorów. Obróbkę wykonuje się na specjalnych obrabiarkach z narzędziami wieloostrzowymi. We frezowaniu CNC wykorzystuje się natomiast obrabiarkę CNC bazującą na technice cyfrowej, która gwarantuje jeszcze większą precyzję niż zwykłe frezarki. Radiatory można też poddawać toczeniu, czyli takiej metodzie obróbki skrawaniem, w której to rzecz obrabiana, napędzana przez wrzeciono tokarki, wykonuje ruch obrotowy. Inaczej niż w przypadku frezowania, gdzie to narzędzie znajduje się w ruchu obrotowym. Aby dostosować radiator do konkretnych wymagań danej branży, wykonuje się na nim także inne prace związane z obróbką – gwintowanie, lutowanie czy wiercenie otworów.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejElementy i części aluminiowe wykorzystywane w energoelektronice są często poddawane obróbce mechanicznej. To pozwala nadać im odpowiedni kształt, fakturę czy gładkość. Jakie są rodzaje obróbki mechanicznej…
Czytaj więcejSzafy rozdzielcze, nazywane też rozdzielnicami bądź szafami elektrycznymi, instalowane są w wielu budynkach zasilanych prądem elektrycznym. W jaki sposób i gdzie dokładnie należy je montować, żeby…
Czytaj więcejSzyny łączeniowe, nazywane też grzebieniowymi bądź po prostu prądowymi, to elementy przeznaczone do rozplanowania instalacji elektrycznych w zakładach przemysłowych i gospodarstwach domowych. Wyjaśniamy, w jaki sposób…
Czytaj więcej