Przyszłość i perspektywy technologii SiC

Współczesne technologie wciąż ewoluują, a kluczowym elementem tego postępu jest wykorzystywanie coraz bardziej innowacyjnych materiałów. Szczególną uwagę warto zwrócić na technologię opartą o związek chemiczny nazywany węglikiem krzemu (SiC). Zdobywa coraz większą popularność w różnych dziedzinach, takich jak elektronika i energetyka. Wyjaśniamy, czym się odznacza ten materiał i jakie elementy energoelektroniczne w oparciu o niego się produkuje.

Węglik krzemu: wielki przełom w elektronice i energetyce

Swoje uznanie w przemyśle energoelektronicznym węglik krzemu zawdzięcza unikalnym właściwościom fizycznym i chemicznym. Jest to materiał półprzewodnikowy, którego jedną z najważniejszych cech jest zdolność do pracy w wysokich temperaturach, napięciach i częstotliwościach.

Zastosowanie elementów SiC w energetyce przyczynia się do znaczącej poprawy wydajności i niezawodności systemów elektroenergetycznych. Wśród różnorodnych elementów wykonanych z węglika krzemu (SiC) wyróżniamy między innymi wysokonapięciowe moduły IGBT.

Węglik krzemu lepszy od krzemu?

Tradycyjnie, do produkcji tych modułów wykorzystuje się krzem (SI). Wprowadzenie SiC do produkcji IGBT pozwala na znaczne zmniejszenie strat mocy oraz zwiększenie sprawności energetycznej urządzeń.

W porównaniu z innymi materiałami półprzewodnikowymi, takimi jak w/w krzem, wszystkie elementy wykonane z tej substancji charakteryzują się lepszymi właściwościami termicznymi, co umożliwia zmniejszenie ubytków energii oraz zwiększenie prędkości przełączania układów. Natomiast dostępne w naszej ofercie sterowniki bramkowe słyną z dużej wydajności i używa się ich w elementach SiC, np. w tranzystorach.

Przyszłość technologii SiC

Podsumowując, technologia SiC otwiera nowe perspektywy dla przemysłu elektronicznego i energetycznego. Dalsze badania i innowacje w tym obszarze będą kluczowe dla osiągnięcia pełnego potencjału tego materiału i zagwarantowania jego wszechstronnego wykorzystania w przyszłości.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej

Jak działają bezpieczniki szybkie?

markel 14 lutego 2024

Bezpieczniki szybkie to niezwykle istotne elementy przeznaczone do zabezpieczenia różnych komponentów półprzewodnikowych. Ich zadaniem jest ochrona układów przed przepięciami i zwarciem, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa…

Czytaj więcej