W dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Właśnie do takich celów przeznaczone są bezpieczniki szybkie i zwłoczne. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, to jednak różnią się one właściwościami oraz zastosowaniami.
Bezpieczniki szybkie są montowane w półprzewodnikowych przyrządach mocy o słabych parametrach przeciążeniowych, by zapobiegać poważnym uszkodzeniom sprzętu. Należą do nich między innymi regulatory tyrystorowe. Są one rodzajem zabezpieczenia, które działa natychmiastowo – działanie tego rodzaju bezpiecznika opiera się na bardzo krótkim czasie reakcji.
Ten czas może wynosić nawet kilka tysięcznych sekundy. Zastosowanie bezpiecznika szybkiego jest gwarancją tego, że urządzenie zostanie natychmiastowo odłączone od zasilania, jeżeli tylko dojdzie do wykrycia przeciążenia. Bezpieczniki szybkie znajdują zastosowanie w urządzeń elektronicznych: komputerach, telewizorach czy smartfonach. Tam nawet krótkotrwałe przeciążenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia podzespołów czy płytek drukowanych.
Bezpieczniki zwłoczne mają nieco inną zasadę działania. Ich głównym zadaniem jest długotrwałe utrzymanie pracy urządzeń oraz ochrona przed przeciążeniami, które mogą występować przez dłuższy czas. Jednym słowem, reakcja na przeciążenie nie jest tak błyskawiczna, jak w przypadku bezpieczników szybkich – nazywa się to właśnie zwłoką.
Rozwiązanie to sprawdza się urządzeniach, gdzie istnieje potrzeba zapobiegania większym przeciążeniom. Te bezpieczniki są wykorzystywane na przykład do zabezpieczania urządzeń AGD.
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…
Czytaj więcejModułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…
Czytaj więcejDioda lawinowa to specjalny rodzaj diody półprzewodnikowej, która została stworzona do pracy w tzw. trybie lawinowym. Dzięki unikalnym właściwościom, diody te znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach…
Czytaj więcejPółprzewodnikowe elementy sterowalne odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym świecie elektroniki, umożliwiając rozwój zaawansowanych systemów i urządzeń. W niniejszym artykule przedstawimy siedem najważniejszych kategorii tych komponentów oraz…
Czytaj więcejAby jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby klienta, warto uwzględnić również jego budżet oraz oczekiwany czas realizacji projektu. Analiza tych czynników pomoże w wyborze odpowiednich materiałów i technologii,…
Czytaj więcej