Różnice między bezpiecznikiem szybkim a zwłocznym

W dzisiejszych czasach, ze względu na rozbudowaną infrastrukturę energetyczną oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, coraz większą rolę odgrywają różne zabezpieczenia przed przeciążeniami i zwarciami. Właśnie do takich celów przeznaczone są bezpieczniki szybkie i zwłoczne. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, to jednak różnią się one właściwościami oraz zastosowaniami.

Bezpiecznik szybki: skuteczne reakcje na przeciążenia

Bezpieczniki szybkie są montowane w półprzewodnikowych przyrządach mocy o słabych parametrach przeciążeniowych, by zapobiegać poważnym uszkodzeniom sprzętu. Należą do nich między innymi regulatory tyrystorowe. Są one rodzajem zabezpieczenia, które działa natychmiastowo – działanie tego rodzaju bezpiecznika opiera się na bardzo krótkim czasie reakcji.

Ten czas może wynosić nawet kilka tysięcznych sekundy. Zastosowanie bezpiecznika szybkiego jest gwarancją tego, że urządzenie zostanie natychmiastowo odłączone od zasilania, jeżeli tylko dojdzie do wykrycia przeciążenia. Bezpieczniki szybkie znajdują zastosowanie w urządzeń elektronicznych: komputerach, telewizorach czy smartfonach. Tam nawet krótkotrwałe przeciążenie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia podzespołów czy płytek drukowanych.

Bezpiecznik zwłoczny: wytrzymałość i długotrwała ochrona

Bezpieczniki zwłoczne mają nieco inną zasadę działania. Ich głównym zadaniem jest długotrwałe utrzymanie pracy urządzeń oraz ochrona przed przeciążeniami, które mogą występować przez dłuższy czas. Jednym słowem, reakcja na przeciążenie nie jest tak błyskawiczna, jak w przypadku bezpieczników szybkich – nazywa się to właśnie zwłoką.

Rozwiązanie to sprawdza się urządzeniach, gdzie istnieje potrzeba zapobiegania większym przeciążeniom. Te bezpieczniki są wykorzystywane na przykład do zabezpieczania urządzeń AGD.

Zobacz również

Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym

Radosław Sobieski 22 września 2021

Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i…

Czytaj więcej

ModMAG21 – modułowy magazyn energii

Radosław Sobieski 22 czerwca 2021

Modułowy magazyn energii stabilizuje sieć prądu stałego lub przemiennego w chwilach dynamicznych zmian obciążenia. Sprzęgnięty z odnawialnymi źródłami energii OZE (np. farmy fotowoltaiczne i wiatrowe) kompensuje…

Czytaj więcej

Działanie magazynów energii w dobie odnawialnych źródeł energii

markel 02 maja 2024

W epoce rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, magazyny energii odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i efektywności systemów energetycznych. W Polsce, gdzie rozwój sektora energii odnawialnej…

Czytaj więcej

Cięcie wodą i jego rola w przemyśle

markel 02 kwietnia 2024

Za pomocą wody również można dokonywać obróbki mechanicznej. Ta niezwykle precyzyjna metoda obróbki zyskuje coraz większą popularność w różnych sektorach przemysłu. 

Czytaj więcej

Różnice między układem DSP a FPGA

markel 05 marca 2024

W świecie elektroniki układy DSP i FPGA odgrywają kluczowe role w przetwarzaniu sygnałów i realizacji złożonych funkcji. Czym jednak różnią się od siebie te dwa rodzaje…

Czytaj więcej